Meşhur Girit Dondurması

Karataş Efsanesi
18 Haziran 2018

Meşhur Girit Dondurması

Nazmi Usta’nın Girit Dondurması’ndan yemek Foça’da gelince yapılması gereken beş şeyden biri olarak sayılır. 26 yıldır burada dondurma yapıyor. Foçalıların ve Foça ziyaretçilerinin, açık olduğu her dönemde önünde kuyruklar oluşturduğu mekan yılın her mevsimi gelmeden müşteri akınına uğruyor.

Müşterilerinin büyük bölümünün Giritli sandığı ama aslen Makedonya’dan Türkiye’ye göç etmiş Arnavut kökenli bir ailenin çocuğu olan 51 yaşındaki Nazmi Altıntaş’ın, 4’ü dışında dondurulmuş meyve yerine taze meyve kullanarak yaptığı 29 çeşit dondurma, Foçalılar ve tatilciler tarafından büyük ilgi görüyor.

Dondurma yapmayı babasından öğrenen Nazmi Altıntaş, herşeyiyle formülü kendine ait olan antep fıstığı, badem, ceviz, cookies, karamel, kapuçino, blue sky, kakao, krokan, sakız, parça çikolata, vanilya, nane, borovinka, çilek, karadut, kayısı, kavun, kivi, yoğurt, limon, muz, meyve kokteyli, böğürtlen, frambuaz, vişne, meyveli yoğurtlu dondurmalarıyla her damak zevkine hitap ediyor. Bu sene yenilik olarak erkek incirden dondurma yaptığını anlatan Nazmi usta, yeni hedefi ise kekli dondurma.

Nazmi usta, dondurmalarındaki lezzetin sırrının ise taze süt ve meyve olduğunu belirterek, “Dondurma çeşitlerini meyvelerin yetişme zamanında yapıyorum. Bu nedenle bazı çeşitler her zaman bulunmuyor. Şeftali varken kayısı olmaz, karadut varken böğürtlen olmaz. Müşteri tabelaya bakar, tercihini yapar. Kırmızı bantlı çeşitler vardır. Sarı bantla işaretlediklerim ise o gün yoktur” diyor.

Ege’ye gelene kadar karadutu, sakızı bilmediğini belirten Nazmi usta, “İlk tanındığım ad ‘Roma dondurmasıdır. Müşterimin çokluğunu gören diğer dondurmacılar levhalarını ‘Roma İtalyan tipi’, ‘Roma kornet’, ‘Hakiki Roma’, ‘Dedeoğlu Roma’, ‘Spesiyal Roma’ gibi taklit isimlerle değiştirmeye başladı. Bir gün, Foça’daki Giritli Hüseyin Amca bana sakız ikram edip, ‘Bunu al, dondurma yap’ dedi. Ben de ‘Eğer bundan güzel bir dondurma yaparsam dükkanın adını Girit Sakız Dondurmacısı olarak değiştireceğim’ dedim. 2000 yılından bu yana da dükkanımın adı bu. Eskiden Roma dondurması yaparken tek tip ve bilinen usülde yapardım. Bu adımla birlikte kendime özgü dondurmalar yapmaya başladım” dedi.

Comments are closed.

WhatsApp WhatsApp