Pansiyonumuz

"Foça Yakamoz"
pansiyonumuzun hikayesi

Yakamoz ışıltılı güzellikler yaşamımızı sardığında, meltemi ruhumuzda derinlemesine hissederiz. Foça bir şiirdir, Yakamoz Pansiyon'da bu şiirin en ahenkli mısralarından bir tanesidir.

Atatürk zamanında Kavala'dan Foça'ya gelip yerleşen dedemiz, burada kendine çok şirin bir ev alır. 3 kuşak sonra biz bu şirin evi pansiyon haline getirip bu güzellikleri Foça'ya gelen herkesle paylaşmak istedik. Sıcak ve samimi bir aile işletmesi olan pansiyonumuzda dededen toruna herkes karınca gibi çalışıyor. Kapıda yasemin kokuları ve rengarenk akşam sefaları sizi karşılarken, ailenin sürekli gülümseyen yüzü sıcacık karşılıyor sizi.

Denize 30 metre mesafede olan pansiyonumuzda, arnavut kaldırımlarına yalın ayak basarak, meltemin tatlı tatlı serinleten esintisi eşliğinde sahile ulaşabilirsiniz.

Her kim ki; Karataş’a basarsa içinde bir yerlerde Foça’ya yerleşme ve hep burada kalma isteği doğar. Yolu nereye giderse gitsin, Karataş’a basan kişi bir gün mutlaka Foça’ya geri döner...

Heredot, Anadolu’ ya gelmiş ve Foça ile tanışmış, ardından da Foçalılar için; ‘‘Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerde kurdular ’’ diye yazmış.

İlçe merkezindeki plajlardan denize girilebilen, bir gerdanlık gibi dizilmiş koyları ve adalarıyla Foça, başlı başına bir güzellikler zinciri, en önemlisi 12 Mavi Bayraklı plajıyla Ege Bölgesi’nde merkezden denize girilebilen tek sahil kentidir.

Foça, 15 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden biri olup, adını da aldığı Akdeniz Fokları’nın mekânıdır. 5000 yıllık tarihi barındıran ilçemizde ayrıca Dünya’nın 28.Yeryüzü Pazarı ilan edilen Foça Yerel Pazarı (Slow Food) içerisinde birbirinden doğal ve organik yöreye ait ürünler bulabilirsiniz.

Rivayete göre Foça’da bir Karataş varmış, bunu herkes biliyor da nerede olduğunu kimse bilmiyor. Gezip dolaşırken bu taşa basan mümkünü yok bir daha Foça’dan kopamazmış. Çok zorlanıp bir yerlere gitse de mutlaka dönüp dolaşıp gene gelirmiş. Bize kalırsa Foça’nın her yeri Karataş. Foça’yı görüp de sevmemek, dönüp gelmemek mümkün değil.

Ulaşım için şahsi aracınızla İzmir-Çanakkale karayolu’nun 39. kilometresinden Foça’ya döndükten sonra 26 km.lik yol izlenerek Foça'ya ulaşabilirsiniz. Havayolunu düşünürseniz şayet, havaalanında indikten sonra İzban'a aktarma yaparak İzmir-Aliağa arasındaki Hatundere istasyonunda indiğiniz takdirde, belediye otobüsleriyle yarım saatte Foça’ya ulaşabilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp